14 травня – День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

14 травня Україна вперше відзначатиме День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни (відповідно до Постанови Верховної Ради України від 2 лютого 2021 року №1178-ІХ).

Проект постанови №4479 на засіданні парламенту 2 лютого підтримали 344 нардепа.

«Віддаючи шану усім людям, які, проживаючи на території України, ризикуючи своїм життям та життям рідних, допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту, Верховна Рада постановляє: установити в Україні День пам’яті українців, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни, який відзначати щороку 14 травня», – йдеться в документі.

Станом на 1 січня 2020 року Ізраїль відзначив 2 659 громадян України званням «Праведника народів світу» за порятунок євреїв від Голокосту. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції.

Однак ця статистика не відбиває фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список у жодному разі не показує реальну допомогу у Другій світовій. Так, тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.

Звання «Праведники світу» присуджує держава Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб урятувати життя євреям від знищення нацистами. Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме всі документи та покази свідків.

Для отримання звання людина мала надавати значну або/та неодноразову допомогу євреям, без очікування будь-якої фінансової компенсації (хоча покриття витрат на їжу та проживання вважається допустимим). Окрім того, не враховується допомога тих, хто допомагав своїм родичам.

Верховна Рада ухвалила постанову, яка встановлює 14 травня Днем пам’яті українців, що рятували євреїв під час Другої світової війни, у лютому цього року.

Окрім визначення пам’ятної дати, постанова рекомендує Міністерству культури та інформаційної політики забезпечити створення списку людей, «які, ризикуючи своїм життям та життям рідних, допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту». Створити цей список має Український інститут національної пам’яті із залученням інститутів Національної академії наук України.

Корисні посилання:

https://www.xn--e1agqdganc.com.ua/

https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/14-travnya-ukrayina-vpershe-vidznachatyme-den-pamyati-ukrayinciv-yaki-ryatuvaly-yevreyiv-pid-chas-drugoyi-svitovoyi-viyny

https://www.yadvashem.org/

https://tsn.ua/ukrayina/izrayil-doluchiv-troh-ukrayinciv-do-pochesnogo-pereliku-pravednikiv-narodiv-svitu-906552.html

Залишити коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: