15 квітня — Міжнародний день культури

15 квітня у багатьох країнах світу відзначається Міжнародний день культури (World Day of Culture).

Він був запроваджений на честь прийняття 15 квітня 1935 року міжнародної угоди “Про охорону художніх та наукових установ та історичних пам’яток” (відома як Пакт Реріха). Це перший в історії міжнародний договір про захист культурної спадщини, який встановив пріоритет захисту культурних цінностей перед військовою необхідністю.

У пакті містяться загальні принципові положення про захист культурних цінностей і повагу, яку слід їм надавати. Положення про захист об’єктів носить в пакті безумовний характер і не послаблюється застереженнями про військову необхідність, що знижують ефективність охорони культурних цінностей в умовах збройних конфліктів. Універсальність пакту полягає в тому, що в ньому містяться загальні, принципові положення про охорону культурних цінностей, а також у тому, що він міг бути втілений в дію за допомогою укладення як всесвітнього, так і регіональних договорів.

В рамках пакту художник Микола Реріх також запропонував і знак, яким передбачалося відзначати культурні об’єкти під захистом – Прапор Миру, свого роду Прапор Культури, – біле полотнище, на якому зображені три дотичних амарантових кола – минулі, сьогоднішні і майбутні досягнення людства, оточені кільцем вічності. Цей знак носить міжнародний характер і зустрічається в творах мистецтва різних країн і народів світу з давніх часів до теперішнього часу. За задумом Реріха Прапор Миру має майоріти над культурними об’єктами як охоронець істинних духовних цінностей людства.

Пакт зіграв важливу роль в подальшому формуванні міжнародно-правових норм і громадської діяльності в галузі охорони культурної спадщини. Цей договір був використаний в якості основи для багатьох документів сучасного міжнародного співробітництва в галузі охорони культурної спадщини. У тому числі в ряді актів ЮНЕСКО.

З ініціативою відзначати дату підписання пакту як Міжнародний день культури виступила в 1998 році Міжнародна ліга захисту культури, заснована за два роки до цього Міжнародним центром Реріхів. Це громадська організація, діяльність якої спрямована на захист і примноження досягнень культури, мистецтва, науки, релігії. Пізніше також вносилися пропозиції про заснування цього свята, і він навіть відзначався в ряді країн.

У 2008 році з ініціативи громадських організацій Росії, Італії, Іспанії, Аргентини, Мексики, Куби, Латвії, Литви було створено Міжнародний рух за утвердження 15 квітня Всесвітнім днем ​​культури під Прапором Миру. Сьогодні це свято відзначається в різних країнах світу.

Культура (лат. Cultura — «обробіток», «обробляти») — сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії; історично набутий набір правил усередині соціуму для його збереження та гармонізації.

Людина почала відокремлювати себе від довкілля вже на початку свого існування. Першими свідченнями цього процесу є примітивні малюнки на стінах печер, на ранньому етапі наші пращури просто лишали відбитки своїх рук або малювали пальцями «хвилі», що, ймовірно, вже свідчить про бажання змінити навколишній світ за допомогою власних творчих сил.

Слово «культура» — латинського походження, яке буквально означало обробку, догляд, поліпшення (colo, colere — обробіток, займатися землеробством).

У класичній давнині воно вперше було зафіксоване в праці Марка Порція Катона Старшого «De agri cultura» (ІІІ ст. до н. е.), присвяченій турботам землевласника, який обробляв землю з використанням рабської праці. Турботи відповідали духові часу: автор рекомендував утримувати рабів надголодь, завантажувати їх роботою без міри, щоб втримати від крадіжки і легковажних занять. Господареві наказувалося бути скупим і обачним, не впадати в надмірності і нікому не довіряти. При цьому стосовно землі Катон писав не просто про технічну обробку ділянки, а й специфічне, духовне ставлення до неї.

Охтирка ;"Роксолана" Всеукраїнська газета" » КУЛЬТУРА УКРАЇНИ >

Українська культура — сукупність духовних та матеріальних цінностей, створених українським народом протягом його історії.

Для української національної культури основоположною базою є народна культура, на основі якої поступово сформувалися професійні наука, література, мистецтво. Своєрідність української культури визначили також впливи географічних умов, особливості історичного шляху, а також взаємодія з іншими етнокультурами.

Джерела та посилання:

Договір про захист художніх і наукових закладів та історичних пам’яток (Пакт Реріха) (укр., рос.) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_191#Text

Пакт Реріха https://leksika.com.ua/19570411/legal/pakt_reriha

https://informpskov.ru/news/352167.html

http://slovopys.kubg.edu.ua/mizhnarodnyi-den-kultury-istoriia-sviata/

http://nfo-mir.com/home/news/item/973-15-aprelya

https://icr.su/rus/news/icr/detail.php?ELEMENT_ID=6228

Попередній запис
Залишити коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: