Літературний калейдоскоп “Співець краси, правди і добра”

Яблука доспіли, яблука червоні! Ми з тобою йдемо стежкою в саду,
Ти мене, кохана, приведеш до поля, я піду — і може більше не прийду.

В цьому році ми відзначаємо 125-ту річницю від дня народження відомого українського письменника Максима Тадейовича Рильського. З нагоди цієї дати в Марганецькій центральній міській бібліотеці відбувся літературний калейдоскоп “Співець краси, правди і добра”.

На сьогодні Максим Рильський частіше розглядається як поет-неокласик. Класичний – від латинського dassicus, тобто взірцевий, зразковий. У творчому житті Максима Рильського було багато злетів і падінь. Він був неперевершеним поетом-ліриком, віртуозним перекладачем віршів багатьох іноземних письменників. І разом із тим змушений був писати «Пісню про Сталіна» та виправдовуватися перед партійними бонзами чому в Україні «поля жовтіють, а небо синіє». 

Максим Рильський народився у сім’ї відомого етнографа, публіциста та громадського діяча Тадея Рильського. Його з дитинства оточували представники інтелігенції. На час народження сина – 19 березня 1895 року, батькові було вже 54 роки. Максим народився у другому шлюбі Рильський почав писати рано, перший вірш було надруковано, коли йому було лише 12 років. А перша юнацька збірка поезій «На білих островах» вийшла коли Максиму було лише 15. Рильський чудово грав на фортепіано. Музики вчив його сам Микола Лисенко, батьків друг, у родині якого він навіть довгий час жив.

Творчість поета викликала гострі напади офіційної критики, що врешті закінчилося арештом НКВС у 1931, після чого він майже рік просидів у Лук’янівській тюрмі. Після ув’язнення Остап Вишня забрав його до себе в Харків на кілька днів у гості.

Особисте життя Рильського теж було вельми цікавим. Він багато років прожив із старшою на 9 років дружиною Катериною, яку відбив у друга. Коли Максим попросив Катерину вийти за нього заміж, то вона поставила лише одну умову: якщо він всиновить її шестирічного сина Жоржа. Поет погодився. Одружилися вони 12 липня 1926 року.

У радянську добу Рильський написав тридцять п’ять книжок поезій, найкращі серед яких – «Знак терезів», «Літо», «Україна», «Збір винограду», «Слово про рідну матір», «Троянди й виноград», «Голосіївська осінь», «Зимові записи»; чотири книжки ліро-епічних поем, багато перекладів зі слов’янських та західноєвропейських літератур. 1943 року його обрано академіком. У 1944-1964 роках Максим Рильський був директором Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН України. 1960 року йому було присуджено Ленінську премію.

Про це на заході розповідала ведуча, бібліотекар центральної міської бібліотеки Світлана Рубан. Розповідь ведучої супроводжували та доповнювали слайд-презентація та відеоуривки про життя та творчість М.Т.Рильського, які підготувала провідний бібліограф ЦБС Ольга Забенько. Текст заходу підготувала бібліотекар ЦМБ Вікторія Жданова.

Присутні на літературному калейдоскопі до 125-ї річниці з дня народження Максима Рильського – учні та вчителі ЗОШ №3 – висловили вдячність за проведений захід та забажали зробити спільне фото в бібліотеці.

Підготувала Ольга Забенько, пр. бібліограф ЦБС.

Фото – Ольга Шаляпіна.

Залишити коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: