Маловідомі факти про Павла Загребельного

В рамках регіональної кампанії «Павло Загребельний – письменник, якого читають», ініційованої Дніпропетровською бібліотечною асоціацією (ДБА) та КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія», з метою привернення уваги та формування інтересу до творчої спадщини українського письменника,  Героя України, лауреата  Державної премії СРСР, Шевченківської премії, депутата Верховної Ради СРСР 10–11 скликань, депутата Верховної Ради УРСР 9-го скликання Павла Архиповича Загребельного.

В Україні та далеко за її межами відомий письменник Павло Загребельний. Майже всі знають його коротеньку біографію та вивчали найвідоміші твори. Але є маловідомі, але досить цікаві факти про цього видатного українця.

Отже, відкрийте разом з нами Павла Загребельного по-новому.

Результат пошуку зображень за запитом "павло загребельний"

 • З раннього дитинства майбутній письменник Павло Загребельний проявляв любов до України. Своє рідне село Солошине (за іменем якогось козака Солохи), що на Полтавщині, називав “українською Америкою”, адже населення села складали втікачі “незалежні”. Село знаходилося на межі земель Війська Запорозького і царської імперії.
 • Зараз територія тодішнього села Солошине затоплена водами Середньодніпровської ГЕС, а село перенесено північніше. Це вже інше село на геометрично розкреслених вулицях за кілька кілометрів від віками обжитих місць.
 • Павло почав читати хлопець ще в 4 роки, і ще до початку 1 класу, він подужав, мало не половину усієї шкільної програми.
 • Матір Павла померла, коли йому було 6 років. А з мачухою у нього були складні стосунки. Павло впродовж життя не розлучався з іконою св. Варвари, бо так звали його маму.
 • На долю письменника випали всі найтяжчі випробування ХХ ст.: голод 1933, фашистський полон під час війни і сталінські концтабори.
 • В німецький полон він потрапив в 1941. Про це в його інтерв’ю журналістові Дмитру Гордонові розповідав:

  «Мене, помираючого, підібрала німецька трофейна команда — літні, як мені тоді здалося, фріци, років сорока. Напоїли кавою із солдатської фляжки, переправили в Болхов, потім в Орел. Там у колишній в’язниці був великий табір. Не помер я тільки тому, що був молодим і досить міцним. В рані в боку завелися черви, ніхто мене не лікував… Два з половиною роки я був у німецьких концтаборах: в Орлі, в Гомелі, в Кальварії — тихому литовському містечку, чия назва у католиків означає Голгофу — місце, де Христос прийняв смертні муки…».

 • Павло Загребельним був дуже прямолінійною людиною. Про нього був такий жарт, що він не може піднятися на другий поверх Спілки письменників, щоб не нажити собі хоча б одного ворога. На що Павло Архипович відповідав, що чим більше у людини ворогів, тим вона цінніша.
 • Йому вдалося перейменувати “Літературну газету” в “Літературну Україну” у 60-х роках минулого століття, коли де-юре України ще не існувало.
 • Письменник під час написання твору міг працював по 16 – 18 годин на добу. Причому він на чистову друкував на друкарській машинці “Колібрі”, без чернеток і не переробляючи написане. Павло Архипович вважав, що машинка дисциплінує. А, маючи надзвичайну, ніби чортячу пам’ять, твір формував в голові, запам’ятовуючи енциклопедичні дані, найдрібніші деталі, що лягали до нового роману. Він міг на кілька днів, на тиждень, на місяць поїхати у відрядження і, повернувшись, з ходу продовжувати терзати “Колібрі”, навіть не глянувши на попередню фразу.
 • Вільно знав шість-сім мов, вони були робочими. Багатьма іншими міг читати зі словником.
 • Один з найперших романів П.Загребельного “Зло” в радянські часи називався “День для прийдешного”, оскільки з назвою “Зло” на той період вийти не міг.
 • Для написання найвідомішого його твору “Роксолана” Павло Архипович два роки вивчав мусульманські традиції, літературу, Коран, і закони Шаріату. Він навіть спеціально їздив до Туреччини, щоб подивитися на місця, де жила Роксолана. А потім поїхав на її батьківщину в Рогатин.
 • Українська екранізація фільму Павлу абсолютно не сподобалася, він вважав, що Роксолана була набагато більш запеклою та відчайдушною, ніж героїня фільму (в головній ролі Ольга Сумська).
 • За життя письменника його книжки, що коштували 6-8 карбованців, продавалися таємно на базарах по 100 карбованців!
 • В родині Загребельних було три Павла: дід, онук і правнук. Загалом у Загребельного з дружиною було двоє дітей – син і донька, троє онуків та правнук.
 • Всі таємниці свої Павло Загребельний занотовував у своєму щоденнику. Але прочитати його можна буде лише через 20 років (2029) після смерті автора, бо так вирішили його дружина і син за прохання Павла Архиповича.

Підготувала Ольга Забенько,

провідний біблоіграф Марганецької міської ЦБС

за матеріалами сайтів:

 1. http://bulvar.com.ua/
 2. http://prosvita-ks.co.ua/paraskevych-p-mudryy-pracelyub-pavlo-zagrebelnyy-pro-sebe-i-nas-chytachiv
 3. https://www.k1.ua/uk/news/ukraine/2009/02/03/zagrebelny
 4. https://znaj.ua/society/cikavi-fakty-pro-pavla-zagrebelnogo
 5. http://gazeta.lviv.ua/2016/09/19/andrij-sodomora-mi-perestali-xoditi-bizhimo/
 6. https://www.segodnya.ua/lifestyle/showbiz/druh-pavla-zahrebelnoho-eho-travila-vcja-prokurorckaja-cvora-cccr.html
 7. http://real-vin.com/zagrebelnyj-pavel-avtor-roksolany-pavel-zagrebelnyj-umer-ot-tuberkuleza-terzavshego-dvazhdy-prostreljannuju-grud
 8. http://incognita.day.kiev.ua/dlya-tvorchosti-zagrebelnogo-xarakterna-koliziya.html
 9. http://litakcent.com/2009/05/12/u-soloshynomu-na-batkivschyni-pavla-zahrebelnoho/
 10. https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/pid-grifom-taiemno
Залишити коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: