Вербна неділя

24 квітня 2016 року відзначається православне свято – Вербна неділя. Назва цього дня дещо різниться різними мовами: білоруською — Вербніца, болгарською — Цветніца, сербською — Цвети, словацькою — Квітна неділя (у деяких місцевостях України Вербну неділю також називають Квітною).

07987061

На шостому тижні Великого посту церква згадує вхід Ісуса Христа в Єрусалим. Жителі вітали його листям пальми. Православні слов’яни приходять у храм з гілочками верби, що розпустилася під теплими променями весняного сонечка. Тому останню неділю називають Вербною.

Замуровані Золоті ворота стіни Старого міста Єрусалима, побудовані на рештках воріт що вели до Єрусалимського Храму з Оливної Гори.

Замуровані Золоті ворота стіни Старого міста Єрусалима, побудовані на рештках воріт що вели до Єрусалимського Храму з Оливної Гори.

Існував такий звичай: опівночі молодь обходила будинки з піснями, підходячи до воріт, кричали:”Відчини, відчини, молода, вербешкою бити, здоров’ям більше колишнього наділити!” Зайшов у хату сплячих легенько били гілочками верби і примовляли:
“Верба хлест, бий до сліз, не я б’ю, верба б’є” .
“Верба червона (тільки цей вид святили) б’є марно, а верба біла б’є за справу” .

У Вербну неділю або в Вербицю освячували вербові гілочки . Ними били домашніх тварин під час вигону з хліва або з двору, а увійшовши в будинок, легенько били дітей, щоб були добрими і ввічливими, примовляючи: «не я б’ю, – верба б’є, недалечко червоне яєчко! За тижнень вже Великдень “.

f6yyatita

У Закарпатті Вербну неділю називали ще Кольоровим . Освячені гілочки верби клали під ікони, а чоловіки прикрашали ними капелюха. Крім цього в Вербиця в спогад події роздавали верби, вербички – всякого роду гілки, прикрашені робленими квітами.

Вербна неділя — це останній день перед Страсним тижнем, коли у християн найсуворіший піст. Цього дня віруючі повинні обмежувати себе не тільки в їжі, але і в побутових справах.

У Вербну неділю не можна садити в землю гілочки минулорічної верби, жінкам не можна шити, в’язати, вишивати і взагалі займатися рукоділлям. Крім того, не слід виконувати хатню роботу або поратися на городі.

Але найголовніше — цього дня треба підготуватися до Страсного тижня – періоду найсуворішого посту, який завершиться найрадіснішим святом — Світлим Воскресінням Христовим.

128757012_0_83652_58b33b99_XL

Ще з дохристиянських часів наші предки з повагою ставилися до верби. З першими «котиками», що розпустилися, слов’яни зустрічали прихід весни. Саме з тих часів збереглися усі відомі нам ритуали, які зараз є невід’ємними традиціями християнства.

З освяченої верби наші предки готували цілющі настої від різних хвороб. Вони вірили, що гілка верби здатна зупинити грозу і пожежу. Якщо прутики пускали коріння, їх висаджували біля колодязів, щоб верба очищала воду.

Вербу не можна викидати, адже протягом року вона охоронятиме ваше житло від злих духів. Якщо «котики» обсипаються, їх слід складати до наступної весни.

В Марганецькій центральній міській бібліотеці ім. М. Островського можна знайти багато цікавих книг про народні звичаї.

Однією з книг, на яку варто звернути увагу, є видання

gh6urfие 019Скуратівський В. Т. Місяцелік [Текст] : український народний календар / В. Т. Скуратівський. – К. : Мистецтво, 1993. – 208 с.

Автор цієї книги, Василь Тимофійович Скуратівський, своє багатолітнє творче життя присвятив дослідженню історії свого народу й роду, вивченню його звичаїв, традицій, обрядів, життєвих правил, пізнанню багатющої духовної культури наших предків.

Автор зібрав багатющий матеріал про походження назв українських місяців та пов’язані з ними численні прислів’я і приказки, зразки завбачень погоди, народні і релігійні свята з поширеним їх датуванням, а також розвідки про найцікавіші обряди.

Вітає з Вербною Неділею та запрошуємо завітати до бібліотеки і дізнатися більше про традиції цього свята!

Advertisements
Попередній запис
Залишити коментар

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: