Успіння Пресвятої Богородиці та Третій Спас

28 серпня – Успiння Пресвятої Богородиці

28 серпня церква вшановує одне з найбільших християнських свят – Успiння Пресвятої Богородиці – одне iз дванадцяти великих свят церковного року, один із найстарших богородичних празникiв. Його відзначають із давніх-давен, що легко може підтвердити історія храмів, збудованих на честь Успіня Богородиці.

IKON III

Найдавніша записана згадка, що говорить про смерть Пресвятої Богородиці, подана в творі, який у Західній Церкві відомий як “Перехід Святої Марії”, а на Сході той самий твір має назву “Слово про Успіння Святої Богородиці”. Автор цього твору невідомий. Одні історики думають, що цей твір походить з кінця ІІ-го або початку ІІІ-го століття, а інші ставлять його аж на кінець VI-го століття.

1409200720-2608

З цього твору довідуємося в подробицях про святе й чудесне Успіння Пресвятої Богородиці. Ось його коротка історія: Три дні перед смертю явився Пречистій Діві Марії архангел Гавриїл і сповістив від імені Її Сина Ісуса Христа час Її переходу до вічності. На день Її смерті в чудесний спосіб зібралися в Єрусалимі апостоли, хоч були розсіяні по різних краях світу. Не було тільки апостола Фоми. Божа Мати виявила бажання, що хоче бути похована в Гетсиманії біля своїх батьків і свого обручника св. Йосифа. Сам Ісус видимо в супроводі ангелів і святих прийшов по душу своєї Пресвятої Матері. Апостоли при співі побожних гімнів на своїх плечах занесли Її тіло до гробу і три дні від нього не відходили. Третього дня прийшов здалека Апостол Фома й дуже бажав ще востаннє поглянути на Пресвяту Богородицю. Коли ж гробницю відкрили, то Її тіла там вже не було, а тільки похоронні ризи. Тепер всі зрозуміли, що Вона воскресла і з тілом і душею була взята на небо.

Слов’яни асоціювали Богородицю з Матір’ю-Землею, а тому, в цей день проводилося безліч відповідних обрядів. Не можна було ходити в цей день по землі босоніж або встромляти в грунт гострі предмети. Тому, на Успіння зазвичай не працювали. Свято називали і Дожином, оскільки встигали до цього моменту стиснути весь хліб.

До свята Успіння Пресвятої Богородиці (28 серпня) тривав двотижневий Спасівський піст — Спасівка. Але, незважаючи на це, святкували пишно, не працювали. Готували багато смачних пісних страв із квасолею, горохом, грибами, рибою. На цю пору достигали всіляка городина, садовина, і вже викопували картоплю. Тому нестачі харчів не відчувалося.

Solen2

29 серпня – Третій Спас. Хлібний Спас. Ореховнік

Третій Спас – свято на честь Нерукотворного образу Христа Спасителя.

spas-nerukotvorn-max

Православна церква 29 серпня святкує перенесення в 944 році з Едесси до Константинополя Нерукотворного образу Спасителя – шматка тканини, на якому, за євангельським оповіданням, відбився образ Ісуса Христа. У народі Третій Спас називали Спас на полотні, полотняний, а також хлібний, горіховий. Горіховим Третій Спас називають тому, що до цього дня достигають ці плоди.

ee6a2af32efafe7832592b0a9ecf7b59

Третій Спас у давнину називали ще хлібним, бо напередодні відзначається Успіння Пресвятої Богородиці, з яким пов’язується закінчення жнив. У цей день прийнято пекти пироги і хліб з борошна нового врожаю.

big

На Горіховий Спас в багатьох містах раніше влаштовували ярмарки. Вважалося, що торгівля у цей день буде особливо сприятливою.
В цей день випікають хліб з нового врожаю і, після освячення, він є головним блюдом цього дня.

Advertisements
Залишити коментар

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: