Марганчани – герої Великої Вітчизняної війни

kairskiyКаїрський Микола Миколайович

 Народився 14 серпня 1921 року в селі Червоногригорівка Нікопольського району в шахтарській сім’ї.

Перед війною працював пекарем на Марганецькому хлібозаводі.

З початком Великої Вітчизняної війни пішов на фронт і воював до переможного 9 травня 1945 року.

Вже в червневі дні він у Керчі надів форму морського піхотинця. Ще не обстріляних новобранців перекинули в Джанкой. Тут він близько двох місяців навчався в школі сержантського складу.

Під Новоросійськом прийняв він бойове хрещення, отримав першу нагороду – медаль «За оборону Кавказу» і першу контузію.

Після медсанбату потрапив під Калінін на переформування, був зачислений в 294-у стрілецьку дивізію командиром відділення винищувально-противотанкового дивізіону.

Свій перший орден Слави третього ступеня М.М.Каїрський отримав за форсування Дніпра, восени 1943 року. Жменька сміливців, серед них і Каїрський, десь між Каневом і Черкасами захопила плацдарм і декілька діб утримувала його, відбиваючи за день по 15 атак супротивника під скаженим ворожим артилерійським і мінометним вогнем. В тих кровопролитних боях молодий воїн власноруч підбив 3 вражих танки і в рукопашних поєдинках в траншеях знищив 16 гітлерівців.

Потім була участь в Корсунь-Шевченківській операції.

І знову бої. В мороз і дощ, без сну і відпочинку. Добре попрацював під час Ясси-Кишенівської операції. За сміливість і героїзм в цих боях Каїрському була вручена медаль «За відвагу».

Потім був прорив оборони супротивника й погром Умансько-Христинівського групування. В одному з боїв (літо 1944р.) в Румунії, коли супротивник протягом 6 днів 18 разів намагався контратакувати наші позиції, Каїрський показав зразки мужності, стійкості, безстрашності. Він особисто винищив 12 солдат супротивника.

Поблизу переправи через Прут в бою зпалив 5 вантажних автомобілів і підбив 2 танки. Після форсування р. Прут також заціпилися за плацдарм і також жорстоко билися! Шість контратак витримали. В цьому бої, що тривав безперервно більше доби, Микола особисто знищив 12 гітлерівців і гранатою вивів зі строю кулеметну точку. За форсування Прута і сміливість, проявлену при захопленні й утриманні плацдарму, М.Каїрський був нагороджений орденом Слави другого ступеню.

Потім були знову важкі дороги, тяжкі бої, поранення, контузії. Сандомирський плацдарм, Острув, Єльс, Бреслав (Вроцлав). На Сандомирському плацдармі (січень 1945р.) під шквальним артилерійським вогнем підтримував зв’язок з дивізією. В одному з боїв сам замінив загиблу обслугу пушки й винищив 6 танків і 2 бронетранспортера, багато ворожих солдат.

В бою в місті Вроцлав він підбив шість ворожих танків і один бронетранспортер. За що йому вручили орден Слави першого ступнею.

На цьому бойова робота Миколи Каїрського не закінчилася. Він бив фашистського звіра на його землі до самого Дня Перемоги.

Після війни, тричі поранений, повний кавалер орденів Солдатської Слави Микола Каїрський повернувся у рідне місто. 9 років пропрацював пекарем на хлібозаводі. Потім пішов на курси машиніста-екскаваторника, після закінчення яких працював на руднику імені Максимова, потім на Басанському кар’єрі. За самовіддану працю нагороджений медаллю «За доблесну працю», орденом «Жовтневої революції», знаком найвищої робочої доблесті «Шахтарська слава» трьох ступенів.

Почесний громадянин міста Марганця взяв участь на параді Перемоги в Москві (9 травня 1985 року).

Помер Микола Миколайович Каїрський 7 березня 1997 року.

За матеріалами книги “Марганец в годы Великой Отечественной войны (1941 – 1945)” марганецького історика-карєзнавця Равіля Байбуріна.

Advertisements
Наступний запис
Залишити коментар

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: